Warwick Trophy

Northampton Sailing club

Results are provisional as of 12:57 on October 7, 2019

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Fast RS Aero 9 2881 NSC Anthony York   1024 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Fast Phantom 1435 NSC Will Gulliver   1002 1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
3rd Fast RS Aero 9 2891 NSC Chris Larr   1024 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0
4th Fast Wayfarer 10598 Hollowell Mike Playle Helen Playle 1102 3.0 7.0 5.0 15.0 15.0
5th Fast Wayfarer 16855 Hollowell Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 5.0 2.0 9.0 16.0 16.0
6th Fast D-Zero 191 Cransley Nigel Austin   1043 9.0 10.0 7.0 26.0 26.0
7th Fast Phantom 1410 NSC Gordan Halfacre   1002 13.0 5.5 8.0 26.5 26.5
8th Fast Laser 176822 Hollowell Martin Hudson   1108 7.0 8.5 11.0 26.5 26.5
9th Fast Wayfarer 11224 Hollowell David Harris Abbie Caldwell 1102 8.0 13.0 6.0 27.0 27.0
10th Fast RS Aero 7 1025 Hollowell Morgan Smith   1073 15.0 11.0 3.0 29.0 29.0
11th Fast Supernova 1112 Hollowell Peter Jackson   1077 6.0 5.5 19.0 RET 30.5 30.5
12th Fast Laser 200653 Cransley Charlie Sleet   1108 12.0 14.0 10.0 36.0 36.0
13th Fast RS200 1173 NSC Karren Larr   1049 11.0 15.0 15.0 41.0 41.0
14th Fast Laser 122383 Cransley Chris Davies   1108 16.0 8.5 17.0 41.5 41.5
15th Fast Laser 1 Cransley Ivor McDonnell   1108 10.0 19.0 DNC 13.0 42.0 42.0
16th Fast D-Zero 195 Cransley Stuart Pybus   1043 14.0 19.0 DNC 12.0 45.0 45.0
17th Fast Wayfarer 8310 Cransley Arran Britton Richard Guaoman 1102 17.0 12.0 16.0 45.0 45.0
18th Fast Laser 200143 NSC Colin Masters   1108 18.0 19.0 DNC 14.0 51.0 51.0

Youth Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Youth RS Aero 7 1309 Hollowell Andrew Sturt   1073 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Youth Optimist 4732 Hollowell Ellen Morley   1642 2.0 5.0 1.0 8.0 8.0
3rd Youth Optimist 4443 Hollowell Hazel McDonnell   1642 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0
4th Youth Laser Radial 133381 NSC Abigail Larr   1150 4.0 2.0 5.0 11.0 11.0
5th Youth Laser Radial 214006 Hollowell Finlay Scull   1150 5.0 4.0 4.0 13.0 13.0
6th Youth Topper 42830 NSC Keali Rhodes   1363 6.0 6.0 9.0 21.0 21.0
7th Youth Topper 43004 Cransley Tom Chapman   1363 8.0 7.0 8.0 23.0 23.0
8th Youth RS Tera Sport 743 Cransley Matilda Guyett   1438 12.0 9.0 7.0 28.0 28.0
9th Youth Laser Radial 162989 Cransley Niamh Lockley   1150 9.0 10.0 11.0 30.0 30.0
10th Youth Topper 24208 Cransley Ollie Dale   1363 10.0 11.0 10.0 31.0 31.0
11th Youth Optimist 5039 Hollowell Zara Avery   1642 7.0 8.0 17.0 DNC 32.0 32.0
12th Youth Laser 4.7 133331 NSC Adam Larr   1210 11.0 17.0 DNC 6.0 34.0 34.0
13th Youth Fusion Pro   NSC Emily Rowles   1300 16.0 12.0 12.0 40.0 40.0
14th Youth Topper 41619 Cransley Alice Guyett   1363 14.0 13.0 13.0 40.0 40.0
15th Youth Topper 45449 Cransley Astata Davies   1363 13.0 14.0 17.0 DNC 44.0 44.0
16th Youth RS Feva 5141 NSC Olivia York Jack-James York 1280 15.0 15.0 14.0 44.0 44.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Slow Solo 5191 Hollowell Stuart Bush   1152 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Slow Laser Radial 202320 Hollowell Gemma McDonnell   1150 4.0 1.0 3.0 8.0 8.0
3rd Slow Solo 5852 NSC Gary Stuart   1152 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
4th Slow Solo 5721 NSC Graham Wilson   1152 3.0 8.0 4.0 15.0 15.0
5th Slow Solo 5580 Hollowell Keith Lancaster   1152 7.0 3.0 6.0 16.0 16.0
6th Slow Solo 5548 NSC Paul Busby   1152 8.0 5.0 5.0 18.0 18.0
7th Slow Laser Radial 154837 Hollowell Mary Mallard   1150 5.0 6.0 7.0 18.0 18.0
8th Slow Laser Radial 198879 Hollowell Jenny Stuart   1150 10.0 9.0 8.0 27.0 27.0
9th Slow Solo 4878 Hollowell Simon King   1152 6.0 10.0 12.0 28.0 28.0
10th Slow Comet Duo 90 Cransley J A Linwell   1178 11.0 7.0 13.0 31.0 31.0
11th Slow Comet 48 Cransley Gretta Davies   1207 12.0 13.0 11.0 36.0 36.0
12th Slow Solo 5655 NSC Sean Biggs   1152 13.0 14.0 10.0 37.0 37.0
13th Slow Comet 875 Cransley Sarah Austin   1207 9.0 11.0 18.0 DNC 38.0 38.0
14th Slow Laser Radial 201015 NSC Roger LePla   1150 18.0 DNC 12.0 9.0 39.0 39.0
15th Slow Comet Duo 103 Cransley Jason Davies Caroline Dale 1178 15.0 15.0 15.0 45.0 45.0
16th Slow Comet 218 Cransley Sophie Guyett   1207 16.0 16.0 14.0 46.0 46.0
17th Slow Solo 3381 Cransley Robert Campbell   1152 14.0 18.0 RET 18.0 DNC 50.0 50.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast Phantom 1435 NSC Will Gulliver   1002 50:21 1.0
2 Fast RS Aero 9 2881 NSC Anthony York   1024 51:39 2.0
3 Fast Wayfarer 10598 Hollowell Mike Playle Helen Playle 1102 56:30 3.0
4 Fast RS Aero 9 2891 NSC Chris Larr   1024 52:51 4.0
5 Fast Wayfarer 16855 Hollowell Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 57:00 5.0
6 Fast Supernova 1112 Hollowell Peter Jackson   1077 56:51 6.0
7 Fast Laser 176822 Hollowell Martin Hudson   1108 58:38 7.0
8 Fast Wayfarer 11224 Hollowell David Harris Abbie Caldwell 1102 58:36 8.0
9 Fast D-Zero 191 Cransley Nigel Austin   1043 55:53 9.0
10 Fast Laser 1 Cransley Ivor McDonnell   1108 60:47 10.0
11 Fast RS200 1173 NSC Karren Larr   1049 57:38 11.0
12 Fast Laser 200653 Cransley Charlie Sleet   1108 60:54 12.0
13 Fast Phantom 1410 NSC Gordan Halfacre   1002 55:12 13.0
14 Fast D-Zero 195 Cransley Stuart Pybus   1043 58:04 14.0
15 Fast RS Aero 7 1025 Hollowell Morgan Smith   1073 60:00 15.0
16 Fast Laser 122383 Cransley Chris Davies   1108 63:06 16.0
17 Fast Wayfarer 8310 Cransley Arran Britton Richard Guaoman 1102 63:46 17.0
18 Fast Laser 200143 NSC Colin Masters   1108 64:14 18.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast RS Aero 9 2881 NSC Anthony York   1024 29:33 1.0
2 Fast Wayfarer 16855 Hollowell Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 32:14 2.0
3 Fast Phantom 1435 NSC Will Gulliver   1002 29:25 3.0
4 Fast RS Aero 9 2891 NSC Chris Larr   1024 30:16 4.0
5 Fast Phantom 1410 NSC Gordan Halfacre   1002 29:57 5.5
5 Fast Supernova 1112 Hollowell Peter Jackson   1077 32:11 5.5
7 Fast Wayfarer 10598 Hollowell Mike Playle Helen Playle 1102 34:01 7.0
8 Fast Laser 176822 Hollowell Martin Hudson   1108 34:27 8.5
8 Fast Laser 122383 Cransley Chris Davies   1108 34:27 8.5
10 Fast D-Zero 191 Cransley Nigel Austin   1043 32:42 10.0
11 Fast RS Aero 7 1025 Hollowell Morgan Smith   1073 33:56 11.0
12 Fast Wayfarer 8310 Cransley Arran Britton Richard Guaoman 1102 35:32 12.0
13 Fast Wayfarer 11224 Hollowell David Harris Abbie Caldwell 1102 35:43 13.0
14 Fast Laser 200653 Cransley Charlie Sleet   1108 36:02 14.0
15 Fast RS200 1173 NSC Karren Larr   1049 34:39 15.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast RS Aero 9 2881 NSC Anthony York   1024 46:03 1.0
2 Fast Phantom 1435 NSC Will Gulliver   1002 45:10 2.0
3 Fast RS Aero 7 1025 Hollowell Morgan Smith   1073 48:37 3.0
4 Fast RS Aero 9 2891 NSC Chris Larr   1024 46:52 4.0
5 Fast Wayfarer 10598 Hollowell Mike Playle Helen Playle 1102 50:34 5.0
6 Fast Wayfarer 11224 Hollowell David Harris Abbie Caldwell 1102 50:39 6.0
7 Fast D-Zero 191 Cransley Nigel Austin   1043 48:30 7.0
8 Fast Phantom 1410 NSC Gordan Halfacre   1002 47:01 8.0
9 Fast Wayfarer 16855 Hollowell Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 51:44 9.0
10 Fast Laser 200653 Cransley Charlie Sleet   1108 53:49 10.0
11 Fast Laser 176822 Hollowell Martin Hudson   1108 54:00 11.0
12 Fast D-Zero 195 Cransley Stuart Pybus   1043 50:56 12.0
13 Fast Laser 1 Cransley Ivor McDonnell   1108 54:17 13.0
14 Fast Laser 200143 NSC Colin Masters   1108 54:52 14.0
15 Fast RS200 1173 NSC Karren Larr   1049 52:27 15.0
16 Fast Wayfarer 8310 Cransley Arran Britton Richard Guaoman 1102 55:46 16.0
17 Fast Laser 122383 Cransley Chris Davies   1108 56:02 17.0
18 Fast Supernova 1112 Hollowell Peter Jackson   1077 RET 19.0

R1 - Youth Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Youth RS Aero 7 1309 Hollowell Andrew Sturt   1073 58:36 1.0
2 Youth Optimist 4732 Hollowell Ellen Morley   1642 59:58 2.0
3 Youth Optimist 4443 Hollowell Hazel McDonnell   1642 60:48 3.0
4 Youth Laser Radial 133381 NSC Abigail Larr   1150 65:32 4.0
5 Youth Laser Radial 214006 Hollowell Finlay Scull   1150 65:40 5.0
6 Youth Topper 42830 NSC Keali Rhodes   1363 55:20 6.0
7 Youth Optimist 5039 Hollowell Zara Avery   1642 68:23 7.0
8 Youth Topper 43004 Cransley Tom Chapman   1363 57:13 8.0
9 Youth Laser Radial 162989 Cransley Niamh Lockley   1150 51:23 9.0
10 Youth Topper 24208 Cransley Ollie Dale   1363 61:08 10.0
11 Youth Laser 4.7 133331 NSC Adam Larr   1210 54:25 11.0
12 Youth RS Tera Sport 743 Cransley Matilda Guyett   1438 66:12 12.0
13 Youth Topper 45449 Cransley Astata Davies   1363 62:56 13.0
14 Youth Topper 41619 Cransley Alice Guyett   1363 65:10 14.0
15 Youth RS Feva 5141 NSC Olivia York Jack-James York 1280 65:02 15.0
16 Youth Fusion Pro   NSC Emily Rowles   1300 67:33 16.0

R2 - Youth Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Youth RS Aero 7 1309 Hollowell Andrew Sturt   1073 35:01 1.0
2 Youth Laser Radial 133381 NSC Abigail Larr   1150 38:54 2.0
3 Youth Optimist 4443 Hollowell Hazel McDonnell   1642 28:21 3.0
4 Youth Laser Radial 214006 Hollowell Finlay Scull   1150 40:19 4.0
5 Youth Optimist 4732 Hollowell Ellen Morley   1642 29:04 5.0
6 Youth Topper 42830 NSC Keali Rhodes   1363 26:28 6.0
7 Youth Topper 43004 Cransley Tom Chapman   1363 27:01 7.0
8 Youth Optimist 5039 Hollowell Zara Avery   1642 33:09 8.0
9 Youth RS Tera Sport 743 Cransley Matilda Guyett   1438 29:15 9.0
10 Youth Laser Radial 162989 Cransley Niamh Lockley   1150 24:09 10.0
11 Youth Topper 24208 Cransley Ollie Dale   1363 28:44 11.0
12 Youth Fusion Pro   NSC Emily Rowles   1300 28:24 12.0
13 Youth Topper 41619 Cransley Alice Guyett   1363 30:11 13.0
14 Youth Topper 45449 Cransley Astata Davies   1363 31:06 14.0
15 Youth RS Feva 5141 NSC Olivia York Jack-James York 1280 32:34 15.0

R3 - Youth Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Youth Optimist 4732 Hollowell Ellen Morley   1642 54:33 1.0
2 Youth RS Aero 7 1309 Hollowell Andrew Sturt   1073 54:17 2.0
3 Youth Optimist 4443 Hollowell Hazel McDonnell   1642 55:48 3.0
4 Youth Laser Radial 214006 Hollowell Finlay Scull   1150 59:28 4.0
5 Youth Laser Radial 133381 NSC Abigail Larr   1150 60:05 5.0
6 Youth Laser 4.7 133331 NSC Adam Larr   1210 44:29 6.0
7 Youth RS Tera Sport 743 Cransley Matilda Guyett   1438 54:27 7.0
8 Youth Topper 43004 Cransley Tom Chapman   1363 51:57 8.0
9 Youth Topper 42830 NSC Keali Rhodes   1363 52:35 9.0
10 Youth Topper 24208 Cransley Ollie Dale   1363 53:58 10.0
11 Youth Laser Radial 162989 Cransley Niamh Lockley   1150 46:03 11.0
12 Youth Fusion Pro   NSC Emily Rowles   1300 52:19 12.0
13 Youth Topper 41619 Cransley Alice Guyett   1363 55:48 13.0
14 Youth RS Feva 5141 NSC Olivia York Jack-James York 1280 53:05 14.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Solo 5191 Hollowell Stuart Bush   1152 59:11 1.0
2 Slow Solo 5852 NSC Gary Stuart   1152 59:44 2.0
3 Slow Solo 5721 NSC Graham Wilson   1152 60:20 3.0
4 Slow Laser Radial 202320 Hollowell Gemma McDonnell   1150 60:20 4.0
5 Slow Laser Radial 154837 Hollowell Mary Mallard   1150 60:30 5.0
6 Slow Solo 4878 Hollowell Simon King   1152 61:15 6.0
7 Slow Solo 5580 Hollowell Keith Lancaster   1152 61:57 7.0
8 Slow Solo 5548 NSC Paul Busby   1152 62:18 8.0
9 Slow Comet 875 Cransley Sarah Austin   1207 65:42 9.0
10 Slow Laser Radial 198879 Hollowell Jenny Stuart   1150 65:16 10.0
11 Slow Comet Duo 90 Cransley J A Linwell   1178 67:02 11.0
12 Slow Comet 48 Cransley Gretta Davies   1207 46:20 12.0
13 Slow Solo 5655 NSC Sean Biggs   1152 66:34 13.0
14 Slow Solo 3381 Cransley Robert Campbell   1152 68:18 14.0
15 Slow Comet Duo 103 Cransley Jason Davies Caroline Dale 1178 47:53 15.0
16 Slow Comet 218 Cransley Sophie Guyett   1207 32:00 16.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Laser Radial 202320 Hollowell Gemma McDonnell   1150 32:33 1.0
2 Slow Solo 5191 Hollowell Stuart Bush   1152 32:44 2.0
3 Slow Solo 5580 Hollowell Keith Lancaster   1152 33:42 3.0
4 Slow Solo 5852 NSC Gary Stuart   1152 34:59 4.0
5 Slow Solo 5548 NSC Paul Busby   1152 36:08 5.0
6 Slow Laser Radial 154837 Hollowell Mary Mallard   1150 36:26 6.0
7 Slow Comet Duo 90 Cransley J A Linwell   1178 37:30 7.0
8 Slow Solo 5721 NSC Graham Wilson   1152 36:41 8.0
9 Slow Laser Radial 198879 Hollowell Jenny Stuart   1150 36:43 9.0
10 Slow Solo 4878 Hollowell Simon King   1152 37:19 10.0
11 Slow Comet 875 Cransley Sarah Austin   1207 39:12 11.0
12 Slow Laser Radial 201015 NSC Roger LePla   1150 38:03 12.0
13 Slow Comet 48 Cransley Gretta Davies   1207 40:03 13.0
14 Slow Solo 5655 NSC Sean Biggs   1152 38:49 14.0
15 Slow Comet Duo 103 Cransley Jason Davies Caroline Dale 1178 43:34 15.0
16 Slow Comet 218 Cransley Sophie Guyett   1207 27:47 16.0
17 Slow Solo 3381 Cransley Robert Campbell   1152 RET 18.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Solo 5191 Hollowell Stuart Bush   1152 52:36 1.0
2 Slow Solo 5852 NSC Gary Stuart   1152 53:40 2.0
3 Slow Laser Radial 202320 Hollowell Gemma McDonnell   1150 53:42 3.0
4 Slow Solo 5721 NSC Graham Wilson   1152 54:42 4.0
5 Slow Solo 5548 NSC Paul Busby   1152 54:50 5.0
6 Slow Solo 5580 Hollowell Keith Lancaster   1152 55:10 6.0
7 Slow Laser Radial 154837 Hollowell Mary Mallard   1150 55:16 7.0
8 Slow Laser Radial 198879 Hollowell Jenny Stuart   1150 55:45 8.0
9 Slow Laser Radial 201015 NSC Roger LePla   1150 56:23 9.0
10 Slow Solo 5655 NSC Sean Biggs   1152 60:50 10.0
11 Slow Comet 48 Cransley Gretta Davies   1207 48:06 11.0
12 Slow Solo 4878 Hollowell Simon King   1152 55:49 12.0
13 Slow Comet Duo 90 Cransley J A Linwell   1178 60:06 13.0
14 Slow Comet 218 Cransley Sophie Guyett   1207 61:46 14.0
15 Slow Comet Duo 103 Cransley Jason Davies Caroline Dale 1178 62:55 15.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com