event burgee venue burgee

2019 P & B Junior Series

Hollowell Sailing Club

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley 1.0 1.0 (6.0) 8.0 2.0
2nd Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell (3.0) 2.0 1.0 6.0 3.0
3rd Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell 4.0 (5.0) 2.0 11.0 6.0
4th Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton (16.0) 3.0 3.0 22.0 6.0
5th Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote 2.0 (7.0) 7.0 16.0 9.0
6th Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury (9.0) 6.0 4.0 19.0 10.0
7th Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury 5.0 (10.0) 8.0 23.0 13.0
8th Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley 6.0 9.0 (14.5) 29.5 15.0
9th Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley 7.0 8.0 (9.0) 24.0 15.0
10th Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley 15.0 (18.0) 5.0 38.0 20.0
11th Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley (18.0) 12.0 10.0 40.0 22.0
12th Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley (27.0) 11.0 11.0 49.0 22.0
13th Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell 12.0 (17.0) 12.0 41.0 24.0
14th Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell 10.0 (19.0) 14.5 43.5 24.5
15th Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley (13.0) 13.0 13.0 39.0 26.0
16th Topper Topper 5794 1363 Matthew Best   Banbury 26.0 4.0 (31.0 DNC) 61.0 30.0
17th Fast Laser Radial 189068 1145 Henry Avery   Hollowell 8.0 22.0 (31.0 DNC) 61.0 30.0
18th Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell 14.0 (16.0) 16.0 46.0 30.0
19th Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley (28.0) 14.0 17.0 59.0 31.0
20th Topper Topper   1363 Thomas Holmes   Hollowell (31.0 DNC) 15.0 19.0 65.0 34.0
21st Slow Optimist 4970 1642 William Shaw   Banbury 21.0 20.0 (31.0 DNC) 72.0 41.0
22nd Topper Topper 42830 1363 Keali Rhodes   Northampton 11.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 73.0 42.0
23rd Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote (23.0) 21.0 22.0 66.0 43.0
24th Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley (25.0) 24.0 20.0 69.0 44.0
25th Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell (24.0) 23.0 21.0 68.0 44.0
26th Topper Topper 4.2 45747 1416 Daniel Martin-Deacon   Hollowell 17.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 79.0 48.0
27th Topper Topper 45517 1363 Roan Court   Banbury (31.0 DNC) 31.0 DNC 18.0 80.0 49.0
28th Topper Topper 47762 1363 Reuben Mackay   Hollowell 19.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 81.0 50.0
29th Topper Topper 41619 1363 Alice Guyett   Cransley 20.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 82.0 51.0
30th Slow Optimist 4837 1642 Wiliam Mawby-Green   Banbury 22.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 84.0 53.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley   40.40 4 0.29.50 1.0
2 Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote   41.15 4 0.30.16 2.0
3 Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell   38.11 4 0.30.48 3.0
4 Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell   36.00 4 0.31.26 4.0
5 Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury   38.40 4 0.31.42 5.0
6 Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley   44.35 4 0.32.43 6.0
7 Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley   44.42 4 0.32.48 7.0
8 Fast Laser Radial 189068 1145 Henry Avery   Hollowell   38.15 4 0.33.24 8.0
9 Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury   39.46 4 0.34.44 9.0
10 Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell   49.27 4 0.36.17 10.0
11 Topper Topper 42830 1363 Keali Rhodes   Northampton   40.50 3 0.39.57 11.0
12 Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell   41.00 3 0.40.06 12.0
13 Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley   49.40 4 0.41.09 13.0
14 Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell   43.10 3 0.42.14 14.0
15 Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley   36.17 3 0.42.15 15.0
16 Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton   37.06 3 0.43.12 16.0
17 Topper Topper 4.2 45747 1416 Daniel Martin-Deacon   Hollowell   15.40 1 0.44.15 17.0
18 Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley   38.17 3 0.44.35 18.0
19 Topper Topper 47762 1363 Reuben Mackay   Hollowell   15.23 1 0.45.09 19.0
20 Topper Topper 41619 1363 Alice Guyett   Cransley   48.31 3 0.47.28 20.0
21 Slow Optimist 4970 1642 William Shaw   Banbury   40.44 2 0.49.37 21.0
22 Slow Optimist 4837 1642 Wiliam Mawby-Green   Banbury   41.40 2 0.50.45 22.0
23 Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote   42.30 2 0.51.46 23.0
24 Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell   37.43 2 0.52.27 24.0
25 Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley   38.20 2 0.53.19 25.0
26 Topper Topper 5794 1363 Matthew Best   Banbury   43.37 2 1.04.00 26.0
27 Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley   36.58 2 1.04.34 27.0
28 Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley   51.23 2 1.15.24 28.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley   25.40 3 0.18.50 1.0
2 Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell   24.12 3 0.19.31 2.0
3 Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton   22.35 3 0.19.43 3.0
4 Topper Topper 5794 1363 Matthew Best   Banbury   27.53 3 0.20.27 4.0
5 Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell   23.48 3 0.20.47 5.0
6 Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury   23.50 3 0.20.49 6.0
7 Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote   28.49 3 0.21.09 7.0
8 Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley   28.58 3 0.21.15 8.0
9 Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley   29.18 3 0.21.30 9.0
10 Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury   26.47 3 0.21.57 10.0
11 Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley   25.12 3 0.22.01 11.0
12 Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley   25.18 3 0.22.06 12.0
13 Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley   26.44 3 0.22.09 13.0
14 Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley   30.21 3 0.22.16 14.0
15 Topper Topper   1363 Thomas Holmes   Hollowell   20.25 2 0.22.28 15.0
16 Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell   22.10 2 0.24.24 16.0
17 Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell   22.20 2 0.24.35 17.0
18 Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley   28.18 3 0.24.43 18.0
19 Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell   22.50 2 0.25.08 19.0
20 Slow Optimist 4970 1642 William Shaw   Banbury   20.15 1 0.37.00 20.0
21 Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote   20.48 1 0.38.00 21.0
22 Fast Laser Radial 189068 1145 Henry Avery   Hollowell   16.07 1 0.42.14 22.0
23 Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell   20.37 1 0.43.01 23.0
24 Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley   24.34 1 0.51.15 24.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell   32 3 0:00:26 1.0
2 Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell   29.57 3 0.26.09 2.0
3 Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton   30.05 3 0.26.16 3.0
4 Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury   30.30 3 0.26.38 4.0
5 Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley   31.37 3 0.27.37 5.0
6 Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley   38.48 3 0.28.28 6.0
7 Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote   38.53 3 0.28.32 7.0
8 Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury   35.45 3 0.29.18 8.0
9 Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley   40.03 3 0.29.23 9.0
10 Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley   34.23 3 0.30.02 10.0
11 Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley   34.33 3 0.30.10 11.0
12 Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell   41.46 3 0.30.39 12.0
13 Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley   37.01 3 0.30.40 13.0
14 Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley   45.00 3 0.33.01 14.5
14 Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell   30.00 2 0.33.01 14.5
16 Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell   45.02 3 0.33.02 16.0
17 Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley   30.54 2 0.34.00 17.0
18 Topper Topper 45517 1363 Roan Court   Banbury   31.08 2 0.34.16 18.0
19 Topper Topper   1363 Thomas Holmes   Hollowell   32.16 2 0.35.31 19.0
20 Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley   37.48 2 0.39.26 20.0
21 Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell   38.00 2 0.39.38 21.0
22 Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote   27.14 1 0.49.45 22.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com