event burgee venue burgee

2019 P & B Junior Series

Hollowell Sailing Club

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell 2.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
3rd Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton (8.0) 2.0 3.0 13.0 5.0
4th Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury 3.0 5.0 (6.0) 14.0 8.0
5th Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury (5.0) 4.0 4.0 13.0 8.0
6th Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley 7.0 (9.0) 5.0 21.0 12.0
7th Fast Laser Radial 189068 1145 Henry Avery   Hollowell 4.0 10.0 (11.0 DNC) 25.0 14.0
8th Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley (10.0) 6.0 8.0 24.0 14.0
9th Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley 6.0 8.0 (9.0) 23.0 14.0
10th Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley (9.0) 7.0 7.0 23.0 14.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Slow Optimist 4970 1642 William Shaw   Banbury 1.0 1.0 (6.0 DNC) 8.0 2.0
2nd Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley (5.0) 4.0 1.0 10.0 5.0
3rd Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell (4.0) 3.0 2.0 9.0 5.0
4th Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote (3.0) 2.0 3.0 8.0 5.0
5th Slow Optimist 4837 1642 Wiliam Mawby-Green   Banbury 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 8.0

Topper Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote 2.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
3rd Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley (4.0) 4.0 3.0 11.0 7.0
4th Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley 3.0 5.0 (5.5) 13.5 8.0
5th Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell 5.0 (10.0) 5.5 20.5 10.5
6th Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell 7.0 (9.0) 4.0 20.0 11.0
7th Topper Topper 5794 1363 Matthew Best   Banbury 12.0 2.0 (16.0 DNC) 30.0 14.0
8th Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley (13.0) 6.0 8.0 27.0 14.0
9th Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell (8.0) 8.0 7.0 23.0 15.0
10th Topper Topper   1363 Thomas Holmes   Hollowell (16.0 DNC) 7.0 10.0 33.0 17.0
11th Topper Topper 42830 1363 Keali Rhodes   Northampton 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 38.0 22.0
12th Topper Topper 45517 1363 Roan Court   Banbury (16.0 DNC) 16.0 DNC 9.0 41.0 25.0
13th Topper Topper 4.2 45747 1416 Daniel Martin-Deacon   Hollowell 9.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 41.0 25.0
14th Topper Topper 47762 1363 Reuben Mackay   Hollowell 10.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 42.0 26.0
15th Topper Topper 41619 1363 Alice Guyett   Cransley 11.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 43.0 27.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell   38.11 4 0.30.48 1.0
2 Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell   36.00 4 0.31.26 2.0
3 Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury   38.40 4 0.31.42 3.0
4 Fast Laser Radial 189068 1145 Henry Avery   Hollowell   38.15 4 0.33.24 4.0
5 Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury   39.46 4 0.34.44 5.0
6 Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley   49.40 4 0.41.09 6.0
7 Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley   36.17 3 0.42.15 7.0
8 Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton   37.06 3 0.43.12 8.0
9 Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley   38.17 3 0.44.35 9.0
10 Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley   36.58 2 1.04.34 10.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell   24.12 3 0.19.31 1.0
2 Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton   22.35 3 0.19.43 2.0
3 Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell   23.48 3 0.20.47 3.0
4 Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury   23.50 3 0.20.49 4.0
5 Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury   26.47 3 0.21.57 5.0
6 Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley   25.12 3 0.22.01 6.0
7 Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley   25.18 3 0.22.06 7.0
8 Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley   26.44 3 0.22.09 8.0
9 Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley   28.18 3 0.24.43 9.0
10 Fast Laser Radial 189068 1145 Henry Avery   Hollowell   16.07 1 0.42.14 10.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS Feva XL 502 1240 Ellen Hazel Hollowell   32 3 0:00:26 1.0
2 Fast Laser Radial 214006 1145 Finlay Scull   Hollowell   29.57 3 0.26.09 2.0
3 Fast Laser Radial 133331 1145 Abigail Larr   Northampton   30.05 3 0.26.16 3.0
4 Fast Laser Radial   1145 Toby Atherton   Banbury   30.30 3 0.26.38 4.0
5 Fast Laser Radial 159230 1145 Charlie Sleet   Cransley   31.37 3 0.27.37 5.0
6 Fast Splash 426 1220 Alfred Taylor   Banbury   35.45 3 0.29.18 6.0
7 Fast Laser Radial 140089 1145 Declan Bell   Cransley   34.23 3 0.30.02 7.0
8 Fast Laser Radial 147315 1145 Emily Britton   Cransley   34.33 3 0.30.10 8.0
9 Fast Laser 4.7   1207 Niomh Lockley   Cransley   37.01 3 0.30.40 9.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Optimist 4970 1642 William Shaw   Banbury   40.44 2 0.24.48 1.0
2 Slow Optimist 4837 1642 Wiliam Mawby-Green   Banbury   41.40 2 0.25.23 2.0
3 Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote   42.30 2 0.25.53 3.0
4 Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell   37.43 2 0.26.14 4.0
5 Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley   38.20 2 0.26.39 5.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Optimist 4970 1642 William Shaw   Banbury   20.15 1 0.12.20 1.0
2 Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote   20.48 1 0.12.40 2.0
3 Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell   20.37 1 0.14.20 3.0
4 Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley   24.34 1 0.17.05 4.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow RS Tera Sport 743 1438 Matilda Guyett   Cransley   37.48 2 0.26.17 1.0
2 Slow RS Tera Sport Y26 1438 William Vear   Hollowell   38.00 2 0.26.26 2.0
3 Slow Optimist 6545 1642 Noah Byrd   Draycote   27.14 1 0.33.10 3.0

R1 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley   40.40 4 0.29.50 1.0
2 Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote   41.15 4 0.30.16 2.0
3 Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley   44.35 4 0.32.43 3.0
4 Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley   44.42 4 0.32.48 4.0
5 Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell   49.27 4 0.36.17 5.0
6 Topper Topper 42830 1363 Keali Rhodes   Northampton   40.50 3 0.39.57 6.0
7 Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell   41.00 3 0.40.06 7.0
8 Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell   43.10 3 0.42.14 8.0
9 Topper Topper 4.2 45747 1416 Daniel Martin-Deacon   Hollowell   15.40 1 0.44.15 9.0
10 Topper Topper 47762 1363 Reuben Mackay   Hollowell   15.23 1 0.45.09 10.0
11 Topper Topper 41619 1363 Alice Guyett   Cransley   48.31 3 0.47.28 11.0
12 Topper Topper 5794 1363 Matthew Best   Banbury   43.37 2 1.04.00 12.0
13 Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley   51.23 2 1.15.24 13.0

R2 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley   25.40 3 0.18.50 1.0
2 Topper Topper 5794 1363 Matthew Best   Banbury   27.53 3 0.20.27 2.0
3 Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote   28.49 3 0.21.09 3.0
4 Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley   28.58 3 0.21.15 4.0
5 Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley   29.18 3 0.21.30 5.0
6 Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley   30.21 3 0.22.16 6.0
7 Topper Topper   1363 Thomas Holmes   Hollowell   20.25 2 0.22.28 7.0
8 Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell   22.10 2 0.24.24 8.0
9 Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell   22.20 2 0.24.35 9.0
10 Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell   22.50 2 0.25.08 10.0

R3 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 48098 1363 Charlie Guyett   Cransley   38.48 3 0.28.28 1.0
2 Topper Topper 48349 1363 Sam Bird   Draycote   38.53 3 0.28.32 2.0
3 Topper Topper 32809 1363 Ollie Dale   Cransley   40.03 3 0.29.23 3.0
4 Topper Topper 46512 1363 Jessica Hedgecock   Hollowell   41.46 3 0.30.39 4.0
5 Topper Topper 43004 1363 Tom Chapman   Cransley   45.00 3 0.33.01 5.5
5 Topper Topper 47219 1363 Thomas Regan   Hollowell   30.00 2 0.33.01 5.5
7 Topper Topper 48101 1363 Polly McMullan   Hollowell   45.02 3 0.33.02 7.0
8 Topper Topper 33654 1363 Samuel Woods   Cransley   30.54 2 0.34.00 8.0
9 Topper Topper 45517 1363 Roan Court   Banbury   31.08 2 0.34.16 9.0
10 Topper Topper   1363 Thomas Holmes   Hollowell   32.16 2 0.35.31 10.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com