event burgee venue burgee

2019 Easter Egg Personal Handicap

Hollowell Sailing Club

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo NEWRATING HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st M S (+10%) Laser LASER 150702 1209 Alistair Duncan   (2.0) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd JB S (+10%) Laser LASER RADIAL 189068 1260 Henry Avery   1.0 2.0 (26.0 DNC) 29.0 3.0
3rd JG S (+10%) Single Hander OPTIMIST 5039 1806 Zara Avery   (17.0) 5.0 2.0 24.0 7.0
4th M G (PY) Laser LASER 175827 1099 Bill Warden   (5.0) 4.0 5.0 14.0 9.0
5th VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1145 Mary Mallard   (7.0) 6.0 4.0 17.0 10.0
6th M S (+10%) Asymmetric RS 400 735 1036 Mark Hope Paula Beveridge 6.0 8.0 (10.0) 24.0 14.0
7th M G (PY) Solo SOLO 4141 1143 Nigel McKenna   9.0 7.0 (13.0) 29.0 16.0
8th JB G (PY) Double Hander 470 8 973 Andrew Sturt Richard Sturt (15.0) 10.5 6.0 31.5 16.5
9th M S (+10%) Laser RS AERO 9 1309 1014 Richard Sturt   11.0 (12.0) 7.0 30.0 18.0
10th VM S (+10%) Single Hander PHANTOM 1276 1102 Mike Pipes   4.0 15.0 (26.0 DNC) 45.0 19.0
11th VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1300 Stewart Elder Nicky Frost (22.0) 18.0 3.0 43.0 21.0
12th VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1151 Brian Atkins Jane Coverdale (20.0) 14.0 8.0 42.0 22.0
13th F B (+15%) Laser LASER 4.7 142409 1207 Rachel McDonnell   (19.0) 13.0 9.0 41.0 22.0
14th JB G (PY) Symmetric 420 52230 1111 Gemma McDonnell Fin Scull, Henry Avery (21.0) 10.5 14.0 45.5 24.5
15th M B (+15%) Asymmetric RS 400 852 1083 Dave Parramore Frank Luikinga (16.0) 16.0 11.0 43.0 27.0
16th M G (PY) Laser LASER 2 1099 Andy Baker   (26.0 DNC) 3.0 26.0 DNC 55.0 29.0
17th F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1207 Jenny Sturt   3.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 55.0 29.0
18th M B (+15%) Solo SOLO 4050 1314 Jack Payne   10.0 22.0 RET (26.0 DNC) 58.0 32.0
19th M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1125 1152 Rob Hobson   8.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 60.0 34.0
20th M B (+15%) Single Hander RS AERO 7 1025 1225 Graham Smith   12.0 22.0 RET (26.0 DNC) 60.0 34.0
21st JB G (PY) Laser LASER RADIAL 198879 1145 Andrew Sturt   (26.0 DNC) 9.0 26.0 DNC 61.0 35.0
22nd   B (+15%) Asymmetric LASER BAHIA 853 1262 Will Buckland Daughter of Will 18.0 17.0 (26.0 DNC) 61.0 35.0
23rd VM S (+10%) Sailboard Sailboard K1 1199 Paul Mallard   14.0 22.0 RET (26.0 DNC) 62.0 36.0
24th F G (PY) Laser LASER RADIAL 198879 1145 Jenny Sturt   (26.0 DNC) 26.0 DNC 12.0 64.0 38.0
25th M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 460 1239 Mick Coulson   13.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 65.0 39.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo NEWRATING HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 JB S (+10%) Laser LASER RADIAL 189068 1260 Henry Avery     48.00 3 0.38.06 1.0
2 M S (+10%) Laser LASER 150702 1209 Alistair Duncan     46.29 3 0.38.27 2.0
3 F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1207 Jenny Sturt     46.42 3 0.38.41 3.0
4 VM S (+10%) Single Hander PHANTOM 1276 1102 Mike Pipes     42.43 3 0.38.46 4.0
5 M G (PY) Laser LASER 175827 1099 Bill Warden     44.15 3 0.40.16 5.0
6 M S (+10%) Asymmetric RS 400 735 1036 Mark Hope Paula Beveridge   41.47 3 0.40.20 6.0
7 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1145 Mary Mallard     46.41 3 0.40.46 7.0
8 M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1125 1152 Rob Hobson     47.27 3 0.41.11 8.0
9 M G (PY) Solo SOLO 4141 1143 Nigel McKenna     47.34 3 0.41.37 9.0
10 M B (+15%) Solo SOLO 4050 1314 Jack Payne     54.47 3 0.41.42 10.0
11 M S (+10%) Laser RS AERO 9 1309 1014 Richard Sturt     42.31 3 0.41.56 11.0
12 M B (+15%) Single Hander RS AERO 7 1025 1225 Graham Smith     51.26 3 0.41.59 12.0
13 M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 460 1239 Mick Coulson     52.14 3 0.42.09 13.0
14 VM S (+10%) Sailboard Sailboard K1 1199 Paul Mallard     50.40 3 0.42.15 14.0
15 JB G (PY) Double Hander 470 8 973 Andrew Sturt Richard Sturt   41.25 3 0.42.34 15.0
16 M B (+15%) Asymmetric RS 400 852 1083 Dave Parramore Frank Luikinga   46.37 3 0.43.03 16.0
17 JG S (+10%) Single Hander OPTIMIST 5039 1806 Zara Avery     51.55 2 0.43.07 17.0
18   B (+15%) Asymmetric LASER BAHIA 853 1262 Will Buckland Daughter of Will   56.12 3 0.44.32 18.0
19 F B (+15%) Laser LASER 4.7 142409 1207 Rachel McDonnell     54.51 3 0.45.27 19.0
20 VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1151 Brian Atkins Jane Coverdale   53.06 3 0.46.08 20.0
21 JB G (PY) Symmetric 420 52230 1111 Gemma McDonnell Fin Scull, Henry Avery   51.33 3 0.46.24 21.0
22 VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1300 Stewart Elder Nicky Frost   41.33 2 0.47.57 22.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo NEWRATING HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 M S (+10%) Laser LASER 150702 1209 Alistair Duncan     52.27 4 0.43.23 1.0
2 JB S (+10%) Laser LASER RADIAL 189068 1260 Henry Avery     58.42 4 0.46.35 2.0
3 M G (PY) Laser LASER 2 1099 Andy Baker     52.06 4 0.47.24 3.0
4 M G (PY) Laser LASER 175827 1099 Bill Warden     52.42 4 0.47.57 4.0
5 JG S (+10%) Single Hander OPTIMIST 5039 1806 Zara Avery     43.30 2 0.48.10 5.0
6 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1145 Mary Mallard     55.33 4 0.48.31 6.0
7 M G (PY) Solo SOLO 4141 1143 Nigel McKenna     55.31 4 0.48.34 7.0
8 M S (+10%) Asymmetric RS 400 735 1036 Mark Hope Paula Beveridge   51.04 4 0.49.18 8.0
9 JB G (PY) Laser LASER RADIAL 198879 1145 Andrew Sturt     56.29 4 0.49.20 9.0
10 JB G (PY) Double Hander 470 8 973 Andrew Sturt Richard Sturt   48.11 4 0.49.31 10.5
10 JB G (PY) Symmetric 420 52230 1111 Gemma McDonnell Fin Scull, Henry Avery   55.01 4 0.49.31 10.5
12 M S (+10%) Laser RS AERO 9 1309 1014 Richard Sturt     51.34 4 0.50.51 12.0
13 F B (+15%) Laser LASER 4.7 142409 1207 Rachel McDonnell     62.10 4 0.51.30 13.0
14 VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1151 Brian Atkins Jane Coverdale   59.41 4 0.51.51 14.0
15 VM S (+10%) Single Hander PHANTOM 1276 1102 Mike Pipes     57.56 4 0.52.34 15.0
16 M B (+15%) Asymmetric RS 400 852 1083 Dave Parramore Frank Luikinga   57.35 4 0.53.10 16.0
17   B (+15%) Asymmetric LASER BAHIA 853 1262 Will Buckland Daughter of Will   50.38 3 0.53.30 17.0
18 VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1300 Stewart Elder Nicky Frost   52.41 3 0.54.02 18.0
19 M B (+15%) Solo SOLO 4050 1314 Jack Payne     RET     22.0
19 M B (+15%) Single Hander RS AERO 7 1025 1225 Graham Smith     RET     22.0
19 VM S (+10%) Sailboard Sailboard K1 1199 Paul Mallard     RET     22.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo NEWRATING HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 M S (+10%) Laser LASER 150702 1209 Alistair Duncan     60.25 5 0.49.58 1.0
2 JG S (+10%) Single Hander OPTIMIST 5039 1806 Zara Avery     39.30 2 0.54.41 2.0
3 VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1300 Stewart Elder Nicky Frost   57.32 4 0.55.19 3.0
4 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1145 Mary Mallard     64.46 5 0.56.34 4.0
5 M G (PY) Laser LASER 175827 1099 Bill Warden     62.18 5 0.56.41 5.0
6 JB G (PY) Double Hander 470 8 973 Andrew Sturt Richard Sturt   55.13 5 0.56.45 6.0
7 M S (+10%) Laser RS AERO 9 1309 1014 Richard Sturt     58.08 5 0.57.20 7.0
8 VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1151 Brian Atkins Jane Coverdale   66.45 5 0.58.00 8.0
9 F B (+15%) Laser LASER 4.7 142409 1207 Rachel McDonnell     56.38 4 0.58.39 9.0
10 M S (+10%) Asymmetric RS 400 735 1036 Mark Hope Paula Beveridge   61.07 5 0.59.00 10.0
11 M B (+15%) Asymmetric RS 400 852 1083 Dave Parramore Frank Luikinga   64.19 5 0.59.23 11.0
12 F G (PY) Laser LASER RADIAL 198879 1145 Jenny Sturt     68.37 5 0.59.56 12.0
13 M G (PY) Solo SOLO 4141 1143 Nigel McKenna     55.17 4 1.00.28 13.0
14 JB G (PY) Symmetric 420 52230 1111 Gemma McDonnell Fin Scull, Henry Avery   55.51 4 1.02.50 14.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com